Az 1950-60-as évektől kezdődően a Dunán jelentős medersüllyedés alakult ki, melynek következtében csökkent a kis- és közepes vízszintek mértéke. A Mosoni-Duna torkolatánál a kisvízszintek közel 2 métert süllyedtek. Ennek eredményeként a dunai kisvizek leszívják a Mosoni-Duna alsó torkolati szakaszán a vizeket, így a vízszintsüllyedés még Győrnél, sőt a Rába alsó szakaszán is érzékelhető. Mindezek mellett az árvízszintek emelkednek; legutóbb 2013-ban vonult le rekord méretű árhullám a Dunán.
A fenti probléma megoldására az Országos Vízügyi Főigazgatóság és az Észak-dunántúli Vízügyi igazgatóság Konzorciuma 2016. februárjában nyújtott be támogatási kérelmet a Környezet és Energiahatékonysági Program keretében, amely alapján 2016.06.01-én jött létre a Támogatási Szerződés. A Széchenyi 2020 programban megvalósuló projekt összköltsége bruttó 29,9 milliárd Ft, melyből 50 % a támogatás és 50 % a nem elszámolható hozzájárulás.
A beruházás elsőrendű feladata a Mosoni-Duna lesüllyedt kis- és közepes vízszintjeinek visszaállítása, a Duna megtámasztó hatásának megfelelő torkolati vízszint visszaállítása.
A kis- és közepes vízszintek visszaállításával lehetővé válik a vizes élőhelyek rehabilitációja, a hajózás biztosítása, a győri városkép javítása, a „Mosoni-Duna és Lajta folyó térségi vízgazdálkodási rehabilitációja” és a „Szigetközi mentett oldali és hullámtéri vízpótló rendszer ökológiai célú továbbfejlesztése” tárgyú korábban megvalósult projektek céljainak maradéktalan teljesülése.
A fenti összetett célkitűzések egy komplex műtárgy kialakítását igénylik, mely árvízkapuként is funkcionál, így a vízszint rehabilitáció hatásterületén az árvízvédelmi biztonság javulni fog.
A beruházás járulékos eredményeként a Győr-Gönyű Országos Közforgalmú Kikötő medencés kikötővé válik.
A műtárgyegyüttes elemei a következőek:
A projektet a Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program éves fejlesztési keretének megállapításáról szóló 1084/2016. (II. 29.) Korm. határozat kiemelt beruházásként nevesítette.
Később a projektet a Kormány a 309/2017. (X. 27.) Korm. rendeletében, nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű projektté nyilvánította.
http://www.ovf.hu/hu/futo-projektek/mosoni-duna-torkolati-szakaszanak-vizszint-rehabilitacioja